Menu
A
A
A
A

Doskonalenie funkcjonowania miast

Zabrze, fot. L. Maury

Wykorzystując narzędzie samooceny, polskie jednostki samorządu terytorialnego będą w stanie dokonać kompleksowej oceny najważniejszych mocnych i słabych stron w zakresie zarządzania publicznego, które mogą wpływać na krótko-, średnio- i długookresową efektywność oraz funkcjonowanie samorządu lokalnego. Identyfikując braki i planując działania doskonalące, JST będzie w stanie lepiej świadczyć usługi w ramach wykonywania swoich zadań i realizować rozwój w sposób zrównoważony oraz podnosić jakość życia mieszkańców poprzez porównanie z najlepszymi doświadczeniami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w wiodących krajach OECD.


Narzędzie samooceny będzie wsparciem dla JST przy angażowaniu interesariuszy i partnerów do zidentyfikowania i lepszego zdefiniowania istniejących wyzwań w zarządzaniu publicznym, które mogą wpływać na jakość rozwoju lokalnego. Wreszcie, narzędzie może pozwolić organowi wykonawczemu JST na lepsze uzasadnienie planowania wydatków na te cele w dyskusji budżetowej przed radą JST. 
Narzędzie samooceny stanowi okazję do współdziałania wszystkich podmiotów samorządu lokalnego i zbudowania odpowiedzialności za zmiany, które należy wprowadzić, aby przyspieszyć lokalny rozwój, zwiększyć poziom dobrobytu, a także stworzyć razem lokalną strategię rozwoju odzwierciedlającą wspólną wizję i działanie. Zadaniem samooceny jest nie tylko opisanie aktualnego stanu, ale również wykorzystanie tej wiedzy do wypracowania szczegółowego planu działań, które mogą zostać podjęte przez JST w celu doskonalenia funkcjonowania. 

Źródło: Narzędzie samooceny dla jednostek samorządu lokalnego w Polsce © OECD 2021, STR. 8